Blog

Takviye Edici Gıda Nedir?

Takviye edici gıdalar ya da bilinen adıyla gıda takviyeleri; 5996 sayılı Kanun kapsamında “normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler olarak tanımlanmıştır.

Takviye Edici Gıda Kullanılma Amacı

Takviye edici gıdalar insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin doğal bitkilerden, hayvansal kaynaklı maddelerden, biyoaktif ve benzeri maddelerden bilimsel çalışmalarla denenmiş etkinliği kanıtlanmış ve ruhsatları alınmış ürünler kullanılarak amaca yönelik fizyolojik etki oluşturması amacıyla kullanılır. Takviye edici gıda ürünleri ilaç değildir.


Takviye Edici Gıda Ticaretinde Yaşanan Olaylar

Bakanlık tarafından takviye edici gıda olarak izinleri alınmış ürünler izin alınmış özelliklerinin dışında yanıltıcı mesajlarla satışa sunulabilmektedir. Bu nedenle pazarlaması yapılan ürünlerin var olan amacı dışında başka bir amaca hizmet ediyor gibi gösterilerek satılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içinde bulunan ekstrakt ya da bitki özünün ne olduğu ve gerçekten ne işe yaradığıdır. Ürünün içindeki maddeleri tek tek incelediğinizde gerçekten neye yaradığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Takviye Edici Gıda Temini

Kullanmayı planladığınız takviye edici gıda hakkında mutlaka sosyal medya, forum siteleri ve şikayet sitelerinde yorum var mı kontrol edin. Ürünün hammaddesinin nereden temin edildiğinden, izinlerinin olup olmadığından, etkinliğinin araştırmalarla ispatlanıp ispatlanmadığından emin olmadan satın almayınız. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalara dikkat etmezseniz paranız boşa gidebilir.